MEMBER STATES

This section contains the profiles of each of the 26 Member States of SELA, with information on the following aspects: Geography and Climate, Population, Economic and Social-Demographic Indicators and Government, among others. The information has been taken, essentially, from the official Web sites of the countries and the Web sites of relevant national as well as of regional authorities, among other sources. To view the information, click on the name of the country.

 

Official name: Argentine Republic
Capital: Buenos Aires
Date of membership: 10/01/1977
Head of Government: Presidente Mauricio Macri
Official name: Argentine Republic
Capital: Buenos Aires
Date of membership: 1/10/1977 12:00:00 AM
Head of Government: Presidente Mauricio Macri
Official name: Commonwealth Of The Bahamas
Capital: Nassau
Date of membership: 25/03/1998
Head of Government: Primer Ministro Perry Christie
Official name: Barbados
Capital: Bridgetown
Date of membership: 04/06/1976
Head of Government: Primer Ministro Freundel Stuart
Official name: Belize
Capital: Belmopán
Date of membership: 06/03/1992
Head of Government: Primer Ministro Dean O. Barrow
Official name: Republic Of Bolivia
Capital: La Paz
Date of membership: 07/06/1976
Head of Government: Presidente Juan Evo Morales Ayma
Official name: Federative Republic Of Brazil
Capital: Brasilia
Date of membership: 14/05/1976
Head of Government: Presidente Michel Temer
Official name: Republic Of Chile
Capital: Santiago
Date of membership: 18/10/1977
Head of Government: Presidenta Michelle Bachelet
Official name: Republic Of Colombia
Capital: Bogotá
Date of membership: 18/06/1979
Head of Government: Presidente Juan Manuel Santos Calderón
Official name: Republic Of Cuba
Capital: La Habana
Date of membership: 14/01/1976
Head of Government: Presidente Raúl Castro
Official name: Republic Of Ecuador
Capital: Ecuador
Date of membership: 02/04/1976
Head of Government: Presidente Lenín Moreno
Official name: Republic Of El Salvador
Capital: San Salvador
Date of membership: 29/10/2009
Head of Government: Presidente Salvador Sánchez Cerén
Official name: Republic of Guatemala
Capital: Ciudad Guatemala
Date of membership: 02/11/1976
Head of Government: Presidente Jimmy Ernesto Morales
Official name: Cooperative Republic of Guyana
Capital: Georgetown
Date of membership: 17/01/1976
Head of Government: Presidente: David Arthur Granger
Official name: Republic Of Haiti
Capital: Puerto Príncipe
Date of membership: 17/03/1977
Head of Government: Presidente Michelle Martelly
Official name: Republic Of Honduras
Capital: Tegucigalpa
Date of membership: 14/06/1976
Head of Government: Presidente Juan Orlando Hernández
Official name: Jamaica
Capital: Kingston
Date of membership: 04/04/1976
Head of Government: Primera Ministra Portia Simpson Miller
Official name: United Mexican States
Capital: Ciudad de México
Date of membership: 14/01/1976
Head of Government: Presidente Enrique Peña Nieto
Official name: Republic Of Nicaragua
Capital: Managua
Date of membership: 02/02/1976
Head of Government: Presidente Daniel Ortega
Official name: Republic Of Panama
Capital: Ciudad de Panamá
Date of membership: 04/12/1975
Head of Government: Presidente Juan Carlos Varela Rodríguez
Official name: Republic Of Paraguay
Capital: Asunción
Date of membership: 19/09/1986
Head of Government: Presidente Horacio Cartes Jara
Official name: Republic Of Peru
Capital: Lima
Date of membership: 29/04/1976
Head of Government: Presidente Pedro Pablo Kuczynski
Official name: Dominican Republic
Capital: Santo Domingo
Date of membership: 04/06/1976
Head of Government: Presidente Danilo Medina
Official name: Suriname
Capital: Paramaribo
Date of membership: 27/07/1979
Head of Government: Presidente Desideré Delabo Bouterse
Official name: Republic of Trinidad and Tobago
Capital: Puerto España
Date of membership: 07/06/1976
Head of Government: Primera Ministra Kamla Persad-Bissessar
Official name: Oriental Republic Of Uruguay
Capital: Montevideo
Date of membership: 16/03/1977
Head of Government: Presidente Tabaré Vasquez
Official name: Bolivarian Republic Of Venezuela
Capital: Caracas
Date of membership: 14/01/1976
Head of Government: Presidente Nicolás Maduro Moros